שאלות נפוצות

אורתודונטיה הינה התמחות ברפואת השיניים והמתמחה באבחון, מניעה וטיפול בכל הבעיות הקשורות למיקום השיניים בפה, מבנה הלסת והפנים ועוד.

אורתודונטיה  (בתרגום מיוונית "orthos"= יישור, "odous"= שן) מביאה לשיפור בריאותי ואסטתי בפה המשפרת את התופעה ואת הביטחון העצמי על ידי יישור השיניים או הלסתות.

למידע נוסף על טיפולים אורתודונטיים ניתן למצוא בקישור הבא – לחץ כאן

מה גורם לשיניים לצמוח עקום ולהיווצרותן של שיניים עקומות?

שיניים יכולות לצמוח עקום ממגוון סיבות, בין השאר שימוש מוגבר במוצץ בקרב ילדים, מציצת אצבע, מבנה גנטי, עיוות מבנה הלסת ועוד. גורמים אלה יכולים להביא לצמיחה לא ישרה ולא מיטבית של השיניים בקרב ילדים, ולבוא לידי ביטוי כשיניים מסובבות, שיניים הגדלות בהטיה, צומחות עקום או צפופות.

האם קיימות השפעות נוספות מעבר לאלו האסתטיות של שיניים לא ישרות?

אף כי המניע הראשוני של מרבית הפונים למרפאת תמר סמייל הנו אסתטי, ישנן פניות הנובעות מההשלכות של צמיחת שיניים לא ישרה. השלכות אלה יכולות לבוא לידי ביטוי בליקויי דיבור, בעיות שיניים אחרות הנובעות מצמיחת השיניים העקומות וממצב לא ישר של הלסתות.

מהן דרכי הטיפול בשיניים עקומות?

יישור שיניים הינו הטיפול הנפוץ בשיניים עקומות. הטיפול יכול להיות ברמות שונות, ותלוי במידה רבה במצב הלסת, גיל המטופל וגורמים נוספים הניתנים לבדיקה בידי האורתודנט לקביעת שיטת הטיפול המומלצת והיעילה ביותר. טיפול יישור שיניים עקומות בקרב ילדים שונה מיישור שיניים עקומות אצל מבוגרים. ישנן דרכים רבות ושונות המבוצעות בטכניקות שונות ליישור שיניים. בין הטיפולים ניתן למנות: יישור שיניים לילדים, למבוגרים, יישור שיניים שקוף, גשר בשיניים, יישור שיניים פנימי, פלטה לשיניים, סמכים שקופים ויישור שיניים לינגואלי.

כמה עולה טיפול יישור שיניים עקומות?

קשה עד בלתי אפשרי לאמוד את מחיר הטיפול בשיניים עקומות מבלי לפגוש את המטופל ולאבחן אותו בבדיקה מעמיקה. אנו מזמינים אתכם לבוא לביקור אצל דוקטור תמר פינקלשטיין לצורך אבחון ראשוני והמלצות לגבי שיטת יישור השיניים האופטימאלית עבורכם.

יש לי שיניים מאוד בולטות ואני מעוניינת לדעת מהם הגורמים לכך?


ד"ר פינקלשטיין עונה: ישנם מספר גורמים העשויים להביא לידי צמיחת שיניים בולטות:

מנח הלסתות – ייתכן ובולטות השיניים נובעת ממנח לסטות לקוי – על פי רוב לסת עליונה בולטת קדימה, או לסת תחתונה אחורית.

גורמים התנהגותיים– כך למשל מציצת אצבע, שימוש ממושך מידי במוצץ אצל ילדים

גנטיקה – אם להורים או קרובי משפחה קיים מנח לסתות עקום בהחלט ייתכן שהדבר מהווה אינדיקציה להשפעות גנטיות על מבנה הלסת והשפעתו על נראות השיניים.

האם מעבר לפן האסתטי קיים סיכון או מגרעות בקיומן של שיניים בולטות?

לשיניים בולטות או לסת בולטת תיתכן השפעה על ליקוי בדיבור, הגדלת החשיפה לנזק עתידי שייגרם לשיניים הקדמיות בשל פגיעה חיצונית וכליאת שפה תחתונה.

כמובן שגם לפן האסתטי השפעה רבה בקרב לקוחות המרפאה בבואם לטפל בשיניים בולטות.

האם יש נקודת זמן שבה הטיפול יעיל יותר?

מומלץ לטפל בשיניים בולטות בגיל צעיר בשלב בו המבנה עדיין מתפתח ומשתנה. הטיפול האורתודנטי מעניק סיוע, מעין הכוונה המאפשרת צמיחה ישרה של השיניים.

ישנם מספר טיפולים אפשריים ליישור שיניים בולטות. אנו מזמינים אתכם לקרוא על שלל סוגי טיפולי יישור השיניים המוצעים במרפאת תמר סמייל, הכוללים בין השאר יישור שיניים לילדים, יישור שיניים למתבגרים ויישור שיניים למבוגרים או ליצור עימנו קשר טלפוני לקבלת ייעוץ נוסף.

מהו המחיר, כמה עולה הטיפול בשיניים בולטות?

קשה לאמוד את מחיר הטיפול בשיניים בולטות מבלי לאבחן קודם את הגורם, מידת החומרה של המצב ולמעשה את דרך הטיפול הנבחרת.

אנו מזמינים איתכם למרפאה האורתודנטית של ד"ר תמר פינקלשטיין לקבלת ייעוץ וטיפול יישור שיניים עבור אלו הסובלים מצמיחת שיניים עקומות או כל בעיה אחרת מתחום האורתודנטיה.

רווח בין השיניים הנו בעיה אורתודונטית שכיחה מאוד. לרוב, מדובר ברווח בין השיניים הקדמיות בלסת העליונה, מה שגורם לרבים לפנות ליישור שיניים מסיבות אסתטיות. בנוסף לכך, רווח בשיניים מפריע מאוד בדיבור ובלעיסה.

 הסיבות הנפוצות לרווחים בשיניים:

 • שיניים קטנות ביחס לגודל הלסת.
 • חוסר של שיניים בלסת ופיזור השיניים ברווחים.
 • שן כלואה שלא בקעה.
 • מחלת חניכיים שגורמת לנסיגת חניכיים, לחשיפת שורש השן וליצירת רווחים בין השיניים.
 • הרגלים ישנים:
  • מציצת אצבע
  • דיבור תוך כדי דחיפת הלשון החוצה בלחיצה על השיניים
  • החזקת השפה התחתונה בין השיניים.

 אופן הטיפול:

הטיפול לסגירת רווחים בשיניים מתבצע באמצעות גשר ליישור שיניים.

במרפאתנו ניתן לעבור את הטיפול בעזרת יישור שיניים לילדים, ויישור שיניים בלתי נראה למבוגרים במגוון שיטות –

 • סמכים שקופים – סמכים עשויים חרסינה בגוון השן המודבקים בחזית השיניים.
 • גשר פנימי (לינגואלי) – סמכים המודבקים בחלק הפנימי של השן ולא נראים כלפי חוץ.
 • יישור שיניים בשיטת Invisalign – פלטות שקופות היושבות על השיניים ומזיזות אותן בהדרגה למקומן הרצוי, ונשלפות בזמן אכילה וצחצוח השיניים.

זמן הטיפול משתנה ממקרה למקרה ולא ניתן לחזות אותו מראש ללא אבחנה של אורתודונט, אך במקרים של סגירת רווחים קטנים עד בינוניים, זמן הטיפול אורך בממוצע כ-שנה וחצי.

לקביעת תור לאבחנה מתאימה – 03-5320044

בין הגורמים העיקריים להיעדר סימטריה בשיניים ניתן למנות את אלו הגנטיים (האם לא, אם, סב או סבתא או אף אחד מדודיך מבנה דומה?), ואלו הסביבתיים הנובעים מהתנהגות מסויימת (כמו שימוש ארוך מדי במוצץ בקרב תינוקות וילדים)

 לא משנה מה הסיבה- אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר לקבלת ייעוץ והצעות לטיפול בשיניים א-סימטריות.

יישור שיניים במגוון דרכים ואפשרויות הוא הדרך הטובה ביותר לטפל בשיניים אסימטריות. בין האפשרויות השונות המוצעות לטיפול יישור השיניים במרפאת תמר סמייל, ניתן למנות את:

·         יישור שיניים פנימי
·         פלטה לשיניים
·         סמכים שקופים
·         יישור שיניים לינגואלי
·         גשר בשיניים
·         יישור שיניים שקוף

למידע נוסף כל שעליכם לעשות הוא למלא את הפרטים שלכם בעמוד צור קשר או להתקשר אלינו עם השאלות ונשמח לסייע עם כל שאלה מתחום יישור השיניים או האורתודנטיה.

תשובת ד"ר תמר פינקלשטיין:
שלום עמית, לסת תחתונה בולטת זהו מקרה נפוץ למדי. מעבר לעיוות מבנה הפנים בפן האסתטי, מבנה לא תקין של הלסתות מפריע למפגש השיניים ועקב כך לבעיות בלעיסה ואף שחיקת השיניים הטוחנות שגורמת להרס השיניים והחניכיים בהמשך.

 ראשית, על מנת להחליט על דרכי טיפול בלסת תחתונה, יש לבחון האם הלסת התחתונה אכן לא פרופורציונלית למבנה הפנים, או שמא הלסת העליונה קטנה מידי ועקב כך נוצר מצב של לסת תחתונה בולטת.

 יתכן והבעיה היא בעמדת השיניים, ואז ניתן לטפל באמצעות יישור שיניים במטרה להכניס את השיניים פנימה בטיפול אורתודנטי מסורתי. במידה והבעיה היא לא בשיניים אלא במבנה הלסת, יתכן צורך בשילוב של טיפול אורתוגנטי – ניתוח של הלסת. לרוב, הניתוח מבוצע במהלך הטיפול האורתודנטי.

במרפאתנו אנו מבצעים טיפולי יישור שיניים וניתוחי לסתות בשיטות מתקדמות ובאופן המקצועי ביותר.

 על מנת להעניק לבנך/ ביתך את הטיפול המתאים לו ביותר, מומלץ לקבוע תור לבדיקת אבחנה במרפאת תמר סמייל – 03-5320044.

תשובת ד"ר תמר פינקלשטיין:

צפיפות שיניים היא תסמין של ליקויי סגר ומצריך ברב המקרים התערבות של מומחה ליישור שיניים ולסתות. צפיפות בשיניים מתקיימת כאשר ישנה חפיפה בין לפחות 2 שיניים סמוכות, היוצרות מצב של שיניים עולות אחת על השנייה.

במקרים בהם קשת השיניים קטנה באופן יחסי לגודלן של השיניים, או להיפך, כשהשיניים גדולות ביחס לקשת, השיניים יצטופפו.

מדוע חשוב לטפל בצפיפות שיניים?

 1. שיניים צפופות מהוות מטרד אסתטי ברור, שכן הן נראות היטב בעיקר בשיניים הקדמיות.
 2. הפרעה לסגירה של הלסת ושחיקת שיניים.
 3. קושי לשמור על היגיינת פה טובה ופגיעה בחניכיים עקב הצטברות פלאק שהופך לאבנית.

אופן הטיפול:

הטיפול העיקרי הינו טיפול אורתודנטי ליישור שיניים. לעיתים יש צורך "לשחרר" את הצפיפות על ידי עקירת שיניים קבועות ולפנות מקום לשיניים הצפופות להיכנס לקשת השיניים, ולעיתים, במקרים לא קשים, ניתן לעשות שיוף שיניים קל בצדי השיניים הצפופות ובשיניים הסמוכות להן. השיוף חייב להיות מקצועי מאוד, שכן שיוף יתר יפגע בשן ויחשוף אותה לזיהומים.

פעולות נוספות שניתן לבצע בהתאם למקרה:

הרחבת קשת – באמצעות מכשיר מותאם הגורם להטיית השיניים קדימה. משתמשים בשיטה זו כאשר השיניים בקשת צפופות ומוטות פנימה.

דיסטליזציה -הזזת השיניים לאחור – כל השיניים מוזזות אחורה, בתהליך ארוך. התזוזה מצריכה עיגון חזק מאוד של השיניים האחוריות קדימה, בזמן בו השיניים הקדמיות זזות אחורה.  את העיגון מבצעים באמצעות רסן לשיניים או על ידי שתלים אורתודונטים, או באמצעות אביזר מיוחד בשם פנדולום.

כדי לדעת להתאים את הטיפול למקרה, יש צורך לאבחן את מצב השיניים והלסתות.

לקביעת פגישת אבחנה במרפאה – 03-5320044

אינויזליין הינה שיטת יישור שיניים מתקדמת שעיקרה היא התקנת פלטות שקופות ונשלפות שאינן מודבקות לשיניים.

בחלקו הראשון של הטיפול מידות המטופל נשלחות לסריקה תלת מימדית ועל בסיס התוצאות נבנית תכנית טיפול אישית.

מידע נוסף על שיטת יישור שיניים שקוף אינויזליין

בשנים האחרונות אנו עדים לתחילתה של מהפיכה בתחום יישור השיניים.

אם בעבר הדרך היחידה ליישר שיניים הייתה על ידי הדבקת סמכים (קוביות) קבועים על השיניים כיום אנו נחשפים ליישור שיניים על ידי קשתיות שקופות.

ישנן חברות רבות המייצרות את הקשתיות השקופות כאשר הוותיקה מכולן היא חברת אינויזליין. ענקית נוספת נכנסה לשוק לפני מספר שנים כאשר חברת אורמקו פיתחה את SPARK. הטכנאים המובילים בעולם פיתחו חומר חדש בשם TruGEN בעל עמידות ויכולת התאמה טובה מאוד למשטחי השן.

SPARK נראה טוב! חלק ונח למטופל ומזיז את השיניים באפקטיביות מירבית.

כיום יותר מבעבר ניתן ליישר את השיניים בצורה דיסקרטית ונוחה במיוחד.

למידע נוסף פנו אלינו ונשמח להתאים לכם את הטיפול המתאים ביותר עבורכם

היי, שמי אבי, אני חושב שיש לי נסיגת חניכיים, הן מדממות ונפוחות ואני כמעט לא מחייך בגלל זה למרות שהשיניים שלי יחסית ישרות ויפות.. איזה טיפול בחניכיים יש למצב כזה?

 דוקטור תמר פיקלשטיין עונה:

שלום אבי,

מחלת חניכיים היא מקרה רפואי מורכב בו חיידקים חודרים דרך המרווחים שבין החניכיים לשיניים ופוגעים בעצם המחזיקה את שורש השן. החניכיים עולים ושורש השן נחשף. התוצאה, במקרה של חוסר טיפול והזנחה, יכולה להיות הרסנית והיא איבוד השיניים.

 במצב התקין, החניכיים צריכות להיות בצבע ורוד בהיר, לא נפוחות ולא מבריקות ולעטוף את השן בצורה טובה. המרווחים בין החניכיים לבין השיניים, המכונים "כיסים", צריכים להיות בעומק של 4 מ"מ לכל היותר.

 הסיבות למחלת חניכיים:

הסיבות למחלת חניכיים הן לרוב סיבות שבשליטת האדם וקשורות בהיגיינת הפה.

שכבת פלאק נוצרת על גבי השיניים לאחר אכילה ושתיה, וכשלא מנקים אותה כחלק מצחצוח השיניים באופן יום יומי ומקפידים על טיפול שיננית אחת לחצי שנה, היא הופכת לאבנית. החיידקים חודרים לעומק החניכיים ויוצרים דלקת ומביאים להרס מנגנון האחיזה של השן, עד כדי איבוד השיניים.

 התסמינים הבולטים למחלת חניכיים:

 1. חניכיים אדומות ומבריקות
 2. חניכיים בולטות
 3. דימום בזמן מגע בשיניים, לדוגמא בזמן צחצוח ואפילו בעת נגיסה במזון
 4. ריח רע מהפה.

נסיגת חניכיים – היווצרות של רווחים בין השיניים כתוצאה מחניכיים מתקצרות/חניכיים עולות כלפי מעלה.

הטיפול בנסיגת חניכיים תלוי בחומרת והתקדמות המחלה. הוא יכול להיות טיפול קל יחסית הכולל ניקיון רובד החיידקים בטיפולי שיננית או בטיפולים מעמיקים יותר הנכנסים לעומק הכיסים שנוצרו בחניכיים ומנקים את החיידקים, או בטיפול מורכב יותר ואף כירורגי במידה והמחלה במצב מתקדם.

 על מנת לדעת את אופי הטיפול המתאים במקרה של נסיגת חניכיים, יש להגיע לבדיקה במרפאה האורתודונטית של ד"ר תמר פינקלשטיין.

לקביעת פגישה לאבחנה במרפאתנו – 03-5320044

שלום, רציתי לדעת על הטיפול במקרה של לסת עליונה בולטת. האם יש צורך בניתוח להזזת הלסתות או שניתן רק באמצעות יישור שיניים? תודה, יעל

 דוקטור תמר פיקלשטיין עונה: 

יעל שלום רב,

מצב של לסת עליונה בולטת נחשב למקרה שכיח למדי. במצב זה, הלסת העליונה "משתלטת" על הלסת התחתונה, והרווח שנוצר בין שתי הלסתות בעת סגירת הפה גדול ומפריע בריאותית, מלבד הבעיה האסתטית שהוא יוצר.

 הסיבות הנפוצות ללסת עליונה בולטת:

 • גנטיקה
 • הרגלים כגון מציצת אצבע
 • הפרת האיזון בזמן תהליך ההתפתחות של הפה והלסת

מה הן ההשפעות של לסת עליונה בולטת?

 • קושי בבליעה – במקרים של לסת עליונה בולטת, יתכנו קושי בבליעה, לעיסה ונשימה.
 • ליקויי בדיבור – קשיים בדיבור ובהגייה של מילים ואותיות.
 • אסתטיקה – לסת עליונה בולטת משפיעה מאוד על מראה הפנים, החל מהפרופיל, החיוך, והשיניים והחניכיים שבולטות קדימה במצב זה.

הטיפול במצב של לסת עליונה בולטת:

הטיפול עשוי להשתנות בהתאם לחומרת המצב ולגיל המטופל.

אצל צעירים בגיל הבגרות, כשעדיין אפשר להשפיע על מיקום הלסתות כיוון שהן עוד בתהליך גדילה, ניתן לטפל באמצעות פלטות שונות ורסן, ובהמשך בטיפול אורתודנטי (גשר).

במקרים של לסת עליונה בולטת אצל מבוגרים, יתכן צורך בהתערבות כירורגית – ניתוח אורתוגנטי, בו באמצעות ניתוח ממקמים את הלסתות במקומן הרצוי, זאת בשילוב עם טיפול אורתודנטי.

עם זאת, ישנים מקרים בהם אין צורך בהתערבות כירורגית וניתן להסתפק בטיפול אורתודנטי בלבד לצד עקירה של שיניים.

 כאמור, ישנן מגוון שיטות לטיפול. כדי להתאים את הטיפול הנכון למקרה, יש צורך בבדיקה של אורתודנט מומחה לצרוך אבחנה.

 לקביעת תור לאבחנה במרפאתנו – 03-5320044

כיצד ניתן לטפל בבעיה של שיניים מסובבות החוצה? יש לי ניב בלסת העליונה שלא כל כך גדל במקומו. תודה, רמי

 תשובת אורתודנט מומחה

רמי שלום,

בשיניים מסובבות/שיניים מוטות אשר לא בקעו במקומן בקשת השיניים ניתן לטפל באמצעות יישור שיניים ע"י אורתודנט מוסמך.

אצלנו במרפאה מבצעים יישור שיניים בשיטות מתקדמות:

 • יישור שיניים פנימי (לינגאולי) – גשר המורכב בצד הפנימי של השיניים, כך שהגשר כלל לא נראה כלפי חוץ.
 • סמכים שקופים – יישור שיניים באמצעות סמכים שקופים אשר מיוצרים מחרסינה בצבע השן ולא משנים את צבעם במהלך הטיפול.
 • שיטת Invisalign – יישור שיניים באמצעות סדרת פלטות שקופות אשר בהדרגה מזיזות את השיניים למקומן הרצוי. ביישור שיניים מסוג זה הפלטות מוסרות בשעת אכילה, לכן לא צוברות צבע עקב שתייה ואכילה.

מדוע צריך לטפל מסובבות עקומות:

מעבר לצורך האסתטי, שיניים לא ישרות גורמות למגוון בעיות, ביניהן בעיות בדיבור ובעיות חניכיים עקב קושי לשמור על היגיינת פה מספקת.

איך מאבחנים?

כדי להתאים את הטיפול הטוב ביותר, נדרש לאבחן את מצב השן, מיקומה, השיניים הסמוכות לה ומבנה הלסתות. לעיתים, נדרש לבצע עקירת שיניים שיפנו מקום בקשת השיניים על מנת לאפשר לשן לחזור למקומה, ע"י לחץ אותו יוצרים באמצעות הטיפול ליישור שיניים.

 לקביעת תור לאבחנה במרפאתנו – 03-5320044

ש: יש לי שיניים צהובות, בשיניים שלמטה יש לי כתמים צהובים על השיניים, כיצד ניתן לטפל ומה התהליך של הלבנת שיניים במקרים של גוון שיניים צהוב? מוטי

דוקטור תמר פינקלשטיין עונה:

מוטי שלום.

 כיום, אין סיבה להמשיך להסתובב עם שיניים צהובות, אשר גם במקרה של שיניים ישרות, מעיבות על החיוך ועל מראה הפנים. הטיפול בשיניים צהובות הינו פשוט ומהיר, ועל כן מומלץ מאוד לכל מי שחושק בחיוך צחור – הלבנת שיניים היא הפתרון האולטימטיבי, כמובן עם המשך שמירה על היגיינת פה.

 הגורמים הבולטים לשיניים צהובות הינם:

 • חוסר היגיינה של הפה
 • עישון
 • משקאות כדוגמת קפה, קולה, תה, יין
 • צריכה מוגזמת של פלואוריד – עקב רמות גבוהות של פלואריד במים ובמשחת השיניים

 הבחירה ברופא מקצועי לביצוע הלבנת השיניים חשובה מאוד, היות והטיפול עצמו כרוך בזהירות ועדינות רבה, היות וציפוי השיניים הוא עדין מאוד, ושחיקה מוגזמת שלו תפגע בשיניים.

 הליך הלבנת השיניים מבוצע על ידי חומרים המונחים על השן ומשחררים חומר כימי החודר אל שכבת השן הפנימית, הדנטין, ומבהיר אותה. עם התבהרות השכבה הפנימית, הצבע המשתקף דרך השכבה החיצונית (האמייל) נראה בהיר ויפה יותר.  

הדרכים המומלצות:

 1. מגשים המכילים חומר הלבנה שהאורתודנט מספק לשימוש ביתי. הטיפול נמשך בין 7-15 ימים.
 2. טיפול בלייזר להלבנת השיניים שבמהלכו שמים על השיניים חומר הלבנה וחושפים אותן לקרני לייזר. הטיפול מהיר ופשוט ואורך כשעה.

על מנת לאבחן את מצב השיניים ולבדוק את אופן הטיפול הדרוש, ניתן לקבוע פגישה לאבחנה במרפאת תמר סמייל –  03-5320044

סמכים (Brackets) הינן קוביות אשר מודבקות על השיניים כחלק מתהליך יישור השיניים לטובת תיקון צפיפות וסגירת רווחים.

מידע נוסף על שיטת טיפול עם סמכים פנימיים

שאלה: שלום, עשיתי טיפול ליישור שיניים והקיבוע ששמו לי נשבר. האם השיניים יכולות לחזור למצבן המקורי ואם כן כיצד ניתן לטפל בהחזרה של הקיבוע? דניאל

תשובת אורתודנט מומחה, ד"ר תמר פינקלשטיין: דניאל שלום,

לאחר טיפול יישור שיניים, ישנה חובה בהתקנה של קיבוע שישמור על תוצאות הטיפול האורתודנטי. הקיבוע, חוט ברזל דק, מודבק בצד הפנימי של השיניים ושומר על מקומן החדש. במקרים של אכילה לא זהירה, שחיקה של השיניים או צחצוח שיניים אגרסיבי מדי, עלול הקיבוע להתנתק מהשיניים או להישבר. במצב כזה של נפילת הקיבוע, צריך לגשת במהירות האפשרית לאורתודנט על מנת שידביק את הקיבוע בחזרה. במידה והשיניים הספיקו לזוז לאחר נפילת הקיבוע, יש לבחון טיפול מתאים בהתייעצות. כל זאת תלוי בזמן שעבר מנפילת הקיבוע ועד המפגש עם האורתודונט, ועל כן ישנה חשיבות בטיפול מהיר ככל הניתן.

שאלה: שלום, עברתי לפני כשנה טיפול ליישור שיניים והייתי מרוצה מהתוצאות אך לאחר זמן מה הייתה חזרה למצב הסגר המקורי כלומר השיניים חזרו אחורה, מה עושים במצב זה? תודה אלמוג.

תשובת ד"ר תמר פינקלשטיין, אורתודנטית: 

אלמוג שלום,

לאחר טיפול יישור שיניים, תיתכן חזרה של השיניים,מצב המכונה "רילפס", לעמדתן המקורית טרם הטיפול.
כדי למנוע חזרה למצב הסגר המקורי, בסיום הטיפול יש להתקין קיבוע שישמור על תוצאות הטיפול האורתודנטי. הקיבוע, חוט ברזל דק, מודבק בצד הפנימי של השיניים ושומר על מקומן החדש. במקרים של אכילה לא זהירה, שחיקה של השיניים או צחצוח שיניים אגרסיבי מדי, עלול הקיבוע להתנתק מהשיניים או להישבר.
במצב בו הקיבוע נקרע, נשבר או כלל לא הותקן בסיום הטיפול וחל תהליך של ריפלס ו/או ליקוי סגר, מומלץ להגיע בהקדם האפשרי לבדיקת אורתודנט מומחה על מנת למזער נזקים ולטפל.

שאלה: שמי תאיר, יש לי שיניים בולטות החוצה בלסת העליונה. כיצד ניתן לטפל בשיניים שיוצאות החוצה?

דוקטור פינקלשטיין עונה: תאיר שלום רב, שיניים בולטות החוצה הן אחת מהסיבות השכיחות לביצוע טיפול ליישור שיניים. מלבד הצורך האסתטי, שיניים הבולטות כלפי חוץ מפריעות לדיבור התקין, לסגירת הפה באופן מלא ולעיתים רבות גם ללעיסה בריאה.  

איך מאבחנים את הבעיה?

במקרה של קבוצת שיניים בולטות (השיניים החותכות), ניתן לסדר זאת באמצעות יישור שיניים סטנדרטי. במקרים בהם שיניים נוספות בלסת העליונה בולטות ויוצאות החוצה, אנו נבדוק האם מדובר בשיניים עקומות (ליקוי סגל דנטלי), או באופן כללי בלסת תחתונה שלא הפתחה מספיק ולכן הלסת העליונה בולטת באופן לא פרופורציונלי.

כדי לדעת לאפיין את המקרה ומהו הטיפול המומלץ, יש להגיע לאבחנה במרפאתנו.

מה הן הסיבות לשיניים הבולטות?

 1. סיבה תורשתית.
 2. השפעה סביבתית – מציצת אצבע.
 3. קשיי נשימה דרך האף.

שיטות הטיפול:

אופן הטיפול תלוי רבות בגיל המטופל. אצל ילדים ומתגברים ישנו מכשור המאפשר להרחיב את הלסת, ואילו אצל מבוגרים הלסת הגיעה לגדילה המקסימלית, מה שיכול ליצור צורך בעקירה של שן/שיניים על מנת לייצר מקום לשיניים הבולטות להיכנס לקשת השיניים, ובמקרים חריגים אף יותר ידרש ניתוח אורתוגנטי (ניתוח לסתות) על מנת להביא את הלסתות למצב של סגר תקין, ביחד עם טיפול אורתודנטי. אצלנו במרפאה מתמחים במגוון שיטות מתקדמות ההופכות את הטיפול ליישור שיניים לפשוט וכמעט בלתי נראה:  

סמכים שקופים – סמכים עשויים חרסינה בגוון השן המודבקים בחזית השיניים.

גשר פנימי (לינגואלי) – סמכים המודבקים בחלק הפנימי של השן ולא נראים כלפי חוץ.

יישור שיניים בשיטת Invisalign – פלטות שקופות היושבות על השיניים ומזיזות אותן בהדרגה למקומן הרצוי, ונשלפות בזמן אכילה וצחצוח השיניים.

פלטה לשיניים הינה מכשיר אשר מותאם על ידי אורתודונט מומחה לטובת טיפול יישור השיניים בנוסף לשאר הדברים שטיפול יישור שיניים דורש.

מידע נוסף על פלטה לשיניים

ש: שלום, הייתי רוצה שיניים יותר יפות.. יש לי שיניים צהובות ואפשר להגיד שיש לי גם קצת שיניים עקומות ואני רוצה שהן יהיו יותר יפות. מה הטיפולים המומלצים כדי לקבל שיניים לבנות ומסודרות יותר? יש לציין שאני בת 33 לכן לא מעוניינת להסתובב עם הגשר הכסוף. בתודה רבה, רינת

דוקטור תמר פיקלשטיין, אורתודנטית מומחית עונה:
רינת שלום, חיוך מושלם הוא בהחלט מפתח להרבה דלתות בחיים. יש מגוון שיטות וטיפולים אסתטיים לשיניים לבנות וישרות.

כדי לדעת מה הוא הטיפול המתאים לך, כדאי להגיע לפגישת אבחון אצלנו במרפאה.

הלבנת שיניים:

הלבנת שיניים יכולה להתאים לכל מי שסובל משיניים צהובות ואפילו מכתמים על השיניים בעקבות עישון ושתיית קפה. הליך הלבנת השיניים הוא הליך שבו חומר כימי מחמצן בצורת ג'ל, הקרוי קרבמיד פראוקסיד נמרח על השיניים ובהדרגה מבהיר אותם.

דרך נוספת להלבנת שיניים היא באמצעות טיפול בלייזר, כשבמהלך הטיפול נמרח על גבי השיניים חומר הלבנה אשר מופעל ביעילות על ידי קרן לייזר. הטיפול מתבצע בכל שן בנפרד ואורך זמן מה, אך הוא חד פעמי, לעומת הטיפול הרגיל.

ישנן דרכים ביתיות להלבנת השיניים המכונות "תרופות סבתא". הן לא מומלצות כלל היות והן פוגעות בזגוגית השן.

 יישור שיניים:

יישור שיניים הוא הפתרון האולטימטיבי למי שמעוניין בשיניים ישרות ומסודרות. במרפאתנו אנו מציעים יישור שיניים בשיטות בלתי נראות הכוללות יישור שיניים באמצעות סמכים שקופים, גשר פנימי המודבק על החלק האחורי של השיניים ולא נראה כלפי חוץ, וגשר בשיטת Invisalign, שהוא למעשה קשתיות שקופות המולבשות על השיניים וניתנות להסרה בזמן צחצוח השיניים ואכילה.

שילוב בין הלבנת שיניים ויישור שיניים הוא הנוסחה לשיניים המושלמות – שיניים ישרות, מסודרות, ולבנות ובמרפאתנו מתמחים בטיפולים אלה.

לקביעת תור לאבחנה במרפאת יישור השיניים של ד"ר תמר פינקלשטיין חייגו– 03-5320044

ש: שלום, שמי שרון ויש לי שיניים ארוכות שבולטות החוצה. שמעתי שיש אפשרות לעשות שיוף שיניים כדי שיהיו לי שיניים קצרות יותר, רציתי לדעת מה הטיפול המומלץ אצלכם?

 תשובת ד"ר תמר פינקלשטיין: שלום שרון, שיניים ארוכות הן בעיה מוכרת אצל מטופלים רבים, ואכן, משהו שכדאי ואפשר לטפל בו.

הסיבה לשיניים ארוכות יכולה לנבוע מנסיגת חניכיים וחשיפת שורש השן בהדרגה, מה שיוצר מראה של שן ארוכה יותר, או לחלופין שיניים מחודדות, מה שנקרא "שיניים ערפדיות".

לכן, פגישה על מנת לאבחן את מצב השיניים היא חשובה.

במידה ולא מדובר במחלת חניכיים שגורמת לנסיגה של השן ובה יש מגוון דרכים לטפל, הטיפול האפשרי והמומלץ במקרה של שיניים ארוכות הוא שיוף שיניים למראה שיניים אסתטי וסימטרי.
אנו מבצעים שיוף שיניים מקצועי בצורה עדינה כדי לתת לשיניים מראה טבעי ונקי וכמובן כדי שלא לפגוע בשכבת השן החיצונית (אמייל), שזוהי השכבה שמגנה על השכבות הפנימיות והרגישות בשן, ושפגיעה בה על ידי שיוף יתר תחשוף את השן לכאבים. 

בחירה ברופא המוסמך, אורתודנט לביצוע שיוף שיניים היא חשובה מאוד, היות ושיוף שיניים הוא לרב תהליך בלתי הפיך, שכן את שכבת השן אותה משייפים לא ניתן לחדש.

הטיפול קצר ולא כרוך בכאבים, ואחריו החיוך הופך להיות הרבה יותר יפה.

שאלה: היי, יש לי בעיה של לסת עליונה עקומה ושמעתי שיש טיפול של איזון לסתות, אשמח לשמוע עליו. תודה , רונית

תשובת ד"ר פינקלשטיין: רונית שלום

הלסת העליונה והלסת התחתונה צריכות להתאים אחת לשניה כמו מכסה לקופסא. הלסת העליונה צריכה לעטוף את הלסת התחתונה – כלומר, היא צריכה להיות רחבה יותר מהלסת התחתונה ומעט יותר בולטת ממנה. לסתות מאוזנות בגודלן חשובות לתפקודים רבים: החל מלעיסה, דיבור, נשימה, מאמץ יתר ועייפות של המפרק וכמובן למראה אסתטי.
ראשית, יש לבחון את מצב הלסתות ולהבין האם הבעיה היא בלסת עליונה גדולה מהנורמה או בלסת תחתונה קטנה מהנורמה ובהתאם לכך להחליט על אופי הטיפול.

במרבית המקרים במצב של לסת עליונה עקומה ישנה האפשרות לבצע ניתוח אורתוגנטי המבוצע בשילוב של טיפול ליישור שיניים.

הניתוח האורתוגנטי מבוצע תחת הרדמה מלאה. הוא אורך כמספר שעות ותלוי במורכבות המקרה. במהלך הניתוח הלסתות נחתכות ומורכבות מחדש במיקום תקין בעזרת ברגים או פלטות. חתכי הניתוח מבוצעים בדרך כלל בתוך חלל הפה על מנת למנוע צלקות חיצוניות.

לפני הניתוח יתבצע טיפול אורתודנטי ליישור שיניים כדי להביא את השיניים למצב טוב ככל הניתן, ולאחר הניתוח ימשך הטיפול האורתודנטי לעוד מספר חודשים כדי להגיע לתוצאה מושלמת.

שאלה: יש לי לסת הפוכה כלומר הלסת התחתונה שלי ממש בולטת ומבליטה גם את הסנטר. מהו הטיפול? רן

תשובה: שלום רן.

לסת תחתונה בולטת, המכונה "סגר הפוך", מתאפיין בחוסר התאמה בין קשת השיניים העליונה והתחתונה או בין גודל הלסת העליונה לתחתונה

 ראשית, על מנת להחליט על דרכי טיפול, יש לבחון את הסיבה לליקוי –  לעיתים ליקוי הסגר נגרם עקב עמדה לא תקינה של השיניים  (ליקוי דנטלי) ולעיתים הוא נגרם עקב גדילה לא מתואמת בין הלסת העליונה לתחתונה, הלסת התחתונה גדולה ובולטת והלסת העליונה צרה וקטנה (ליקוי סקלטלי). 

 טפול אורתודונטי בליקוי סגר מסוג זה הינו חשוב לא רק בשל הצורך האסתטי. מבנה לא תקין של הלסתות מפריע למפגש השיניים ועקב כך לבעיות בלעיסה ואף שחיקת השיניים הטוחנות שגורמת להרס השיניים והחניכיים בהמשך. על מנת למנוע שינויים פתולוגיים במפרקי הלסת, נזק למשנן, אבדן הסימטריה של הפנים – מומלץ מאוד לטפל בבעיה.

הטיפול המומלץ משלב בין טיפול אורתודנטי (יישור שיניים) וטיפול אורתוגנטי (ניתוח של הלסתות). בילדים, ניתן לעיתים להימנע מהצורך בניתוח ולהשתמש במכשירים שונים להרחבת הלסת העליונה, מכיוון שזו עדיין לא הגיע להתפתחות המקסימלית שלה.

במרפאתנו אנו מבצעים טיפולי יישור שיניים וניתוחי לסתות בשיטות מתקדמות ובאופן המקצועי ביותר.

שאלה: שלום רב, שמי אביבית, מזה זמן רב אני מרגישה כאבים בלסת בזמן לעיסה, ואפילו נשיכה. יש לי קליקים בפתיחת הפה. שמעתי שיש טיפול שמתאים למצב של לסת מרעישה / לסת חורקת , אשמח לדעת את אופן הטיפול.

תשובה: שלום אביבית, לסת חורקת ומרעישה מצביעה על בעיה במפרק הלסת.

מפרק לסת שאינו מאוזן עשוי לגרום לכאבים ולרעשים בזמן פתיחת הפה ובזמן לעיסה. הכאב יכול להקרין גם לאוזניים, לראש ולאזור הצוואר.

מפרק הלסת מחבר את הלסת לגולגולת במעין 2 צירים בצדי הראש. לכל מפרק שכזה יש דיסק ורצועות שמחזיקות אותו במקומו.

בעיות במפרק הלסת קשורות לרוב עם תזוזה מזערית של אותן עצמות המפרק.

סימנים לפגיעה במפרק:

 • קליקים בפתיחת הפה – בצד אחד או בשניהם
 • קולות חיכוך
 • סנטר שנוטה לצד אחד
 • חוסר יכולת לפתוח את הפה באופן מלא
 • לסת שנתקעת בזמן פתיחת הפה
 • שרירים מתוחים באזור הפנים
 • סחרחורת ותחושת בחילה
 • וכאמור, כאבי ראש, אוזניים וצוואר

אבחון:
אבחון בעיות במפרק הלסת כולל צילומי רנטגן והדמיה, בנוסף לפעולות מישוש ובדיקת פתיחה וסגירה של הפה.

טיפול:

הטיפול כרוך בניתוח של הלסת, לעיתים כשהוא משולב בטיפול אורתודנטי ליישור שיניים על מנת למקסם את התוצאה.
על מנת לאבחן את מצב הלסתות, ניתן לקבוע פגישה לאבחנה במרפאת יישור השיניים של ד"ר תמר פינקלשטיין בטל' –  03-5320044

 שאלה: היי, יש לי בעיה בסגירה של הלסתות העליונה והתחתונה, מה ניתן לעשות?

תשובה: ד"ר תמר פינקלשטיין, אורתודנטית מומחית עונה:

סגר תקין זהו מצב בו השיניים מהלסת התחתונה והלסת העליונה פוגשות אחת את השנייה.

במצב הלא תקין, ישנו חוסר התאמה או יחס לא תקין בין השיניים של הלסת התחתונה והלסת העליונה.

סגר לא תקין יכול להיגרם ממגוון סיבות:

 1. בעיה מולדת
 2. הרגל
 3. טיפולי שיניים קודמים.

 מעבר לפן האסתטי, לסגר לא תקין ישנה השפעה רבה:

 1. שחיקה וכאב במפרקי הלסת.
 2. בעיות תפקודיות של מערכת הלעיסה – יכולה לגרום לגרום להשמנה עקב לעיסה לא נכונה ובחתיכות גדולות, וכן לכאבים בכל מבנה הפנים.
 3. הפרעות בדיבור.
 4. קשיים בצחצוח הגורמים לעששת מרובה ולדלקות חניכיים.
 5. התדרדרות מהירה יותר של השיניים עקב פיזור לא שווה של כוחות בזמן לעיסה.

על מנת לדעת את הטיפול המומלץ ואת חומרת הבעיה, יש להגיע למרפאה לבדיקת אבחנה. בכלליות, הטיפול המומלץ לתיקון בעיה בסגירת לסתות הוא טיפול אורתודנטי באמצעות פלטה.

ש: יש לי שן כלואה בלסת העליונה בצד וזה נראה כמו שן חסרה, איזה יישור שיניים הכי מתאים לי במצבי? תודה דניאל

דוקטור תמר פינקלשטיין עונהשן כלואה היא שן שנותרה בתוך הלסת, לא בקעה ולא ניתן לראות אותה בחלל הפה. יתכן מצב של שן כלואה אחת, או של מספר שיניים כלואות. לרוב, השיניים הכלואות הינן שיניים טוחנות או ניבים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, מצב של שן כלואה לא קורה בהכרח בגלל צפיפות בקשת השיניים.

 הסיבה להיווצרותה של שן כלואה, היא כלל הנראה עקב מספר גורמים שחוברים יחד. ייתכן ושינה מעורבות  תורשתית, ולעיתים פשוט מדובר בכשל בתהליך הבקיעה של השן.

 חשיבות הטיפול בשן כלואה:

החשיבות בטיפול בשן כלואה הינה אסתטית, כיוון ששן כלואה מייצרת ברב המקרים רווחים בין השיניים, ובנוסף, לעיתים קרובות מתפתחת ציסטה מסביב לשן הכלואה, וכן נזק לרקמות הסובבות אותה ולשורש השן.

 אופן הטיפול:

ראשית, יש לבחון את המצב על מנת להתאים את הטיפול. לעיתים, ניתן לטפל באמצעות יישור שיניים ומשיכת השן הכלואה קדימה אל תוך קשת השיניים באמצעות מכשירים דנטליים, ולעיתים, נדרשת עקירת השן. כל זה תלוי כמובן במצב השן, מצב השיניים הסמוכות, מצבן של החניכיים וכו'.

ניתן לבצע את יישור השיניים כך שיהיה בלתי נראה כלפי חוץ באמצעות יישור שיניים פנימי (לינגואלי), או לחלופין לשלב את טיפול יישור השיניים עם Invisalign, פלטות שקופות הניתנות להסרה בזמן אכילה וצחצוח שיניים.

על מנת לאבחן את מצב השיניים ולבחון את הטיפול הדרוש, ניתן לקבוע פגישה לאבחנה במרפאתנו –  03-5320044

שאלה: עשיתי טיפול ליישור השיניים בגלל שיניים צפופות וכעת לאחר הטיפול השיניים מצטופפות וישנה חזרה למצב הקודם. איך ניתן לטפל בכך? אביאל

תשובת דוקטור פינקלשטיין, אורתודנטית מומחית: אביאל שלום.

מצב בו שיניים חוזרות למצבן הקודם טרם הטיפול האורתודנטי הוא מצב נפוץ, והצטופפות השיניים התחתונות היא הנפוצה ביותר. הסיבות הן רבות ומגוונות וחשוב לזכור שמדובר בשינויים טבעיים של הגוף וכן בשיניים שהיו ממוקמות במשך שנים רבות במקום אחר בלסת ויש להן נטיה לרצות לחזור לשם. כמו כן, הפעלת כוח על השיניים, לעיסה, והרגלי דיבור שונים (לדוגמא, דיבור עם לשון שדוחפת החוצה את השיניים) גם כן יכולים להשפיע על מיקום השיניים לרעה.

 כיצד ניתן למנוע מצב של חזרת השיניים למקומן?

בסיום הטיפול, ישנה חובה בהרכבה של קיבוע. בין אם מדובר בקיבוע נשל דמוי פלטה או קיבוע קבוע המודבק מאחורי השיניים. הקיבוע שומר על השיניים ישרות.

 כמה זמן צריך להיות עם הקיבוע?

זה תלוי. ההמלצה על זמן ההישארות עם הקיבוע נקבעת על ידי האורתודנט. לרוב מדובר על מספר שנים. שמירה על מיקום השיניים החדש בלסת התחתונה דורש זמן רב יותר. חשוב לזכור כי ישנה אחריות אישית רבה לשמירת מצב השיניים החדש בידי המטופל.

 כיצד מטפלים במקרה בו השיניים חזרו למקומן?

יש לשקול לבצע טיפול חוזר. משכו ואופיו תלוי במידה רבה בתזוזת השיניים. לכן, במצב בו שיניים חוזרות למצבן טרם הטיפול, כדאי לפגוש אורתודנט מומחה במהירות האפשרית.

שאלה: שלום, שמי עידו, אני סובל מכתמים לבנים בשיניים העליונות, מעוניין לברר אודות הלבנת שיניים או אפשרות של ציפוי השן כטיפול

תשובה: עידו שלום, כתמים לבנים בשיניים מעידים על בעיה בהתפתחות זגוגית השן. עומקו של הכתם משתנה ממקרה למקרה, והוא יכול להופיע בצורות שונות – כנקודה אחת או יותר או בצורה של פסים.

ישנים מקרים בהם הכתמים בשן הם מולדים, ומקרים בהם הם התפתחו בשלבים מאוחרים יותר.

הסיבות לכתמים לבנים בשיניים אשר הופיעו מיום בקיעת השן:

 1. מחלה חריפה בילדות – למשל, מחלת חום קשה מאוד עלולה להפריע להתפתחות זגוגית השן.
 2. חבלה – סיבה נפוצה ביותר. חבלה בשיניים חלביות עלולה לגרום להפרעה בהתפתחות של זגוגית השן הקבועה, שטרם בקעה.
 3. צריכת פלואוריד מוגברת – פלואוריד שלא ניתן במסגרת משחת השיניים אלא ממי שתיה מופלרים ו/או טיפת פלואוריד, עלולים לגרום להופעת פסים לבנים על גבי השיניים ולעיתים גם להופעת כתמים חומים.
 4. מחלות התפתחותיות שונות הפוגעות בזגוגית השן.

הופעת כתמים לבנים בשלבים מאוחרים בשיניים:

כתמים לבנים המופיעים לאחר טיפול אורתודנטי – לאחר הורדת ה"קוביות", לעיתים מופיעים כתמים לבנים במקומם. הסיבות נעות בין אי חשיפתו של איזור זה לרוק ולתהליכי שחלוף המינרלים, ועד לאזור שעקב חוסר היגיינה צובר ובד חיידקים.

עששת בתחילתה – עששת בתחילת דרכה נראית כנגע לבן.

דרכי טיפול:

כמובן, השלב הראשוני הוא אבחון של הכתם והסיבה להיווצרותו.

לעיתים, ניתן לסלק את הכתם על ידי שפשוף עדין של זגוגית השן. במקרים אחרים, הלבנת שיניים תהא טיפול מתאים, או ציפוי השן כולה (למינייט) בחרסינה התואמת לצבע השיניים שלך.

אין סיבה להמשיך לסבול ממראה של כתמים לבנים בשיניים – הטיפול הינו פשוט יחסית ולא כרוך בכאב.

בטרם תחילתו של תהליך יישור שיניים יש לדאוג קודם לסיום כל הטיפולים המשמרים כדוגמאת סתימות, טיפולי שורש, עקירות, השתלות שיניים וכד'. 

מאוד חשוב לשמור על היגיינת הפה לכל אורכו של הטיפול ולדאוג לבצע ביקורות תקופתיות כל חצי שנה.

מידע נוסף על טיפולי יישור שיניים

גם ברפואת שיניים בדומה לשאר תחומי הרפואה ישנה התמחות בתחום מסויים. ההתמחות מקנה לרופא ידע והשכלה מעבר לחומר הלימוד הבסיסי שניתן לכל רופא שיניים.

ידע וניסיון רב מאפשר למומחה ליישור שיניים לאבחן בצורה הטובה ביותר את המטופל ולהכין תוכנית טיפול מקצועית.

לרוב אורכו של טיפול יישור שיניים אורך בין שנה וחצי עד שנתיים, אך תמיד ישנם מקרים יוצאי דופן שבהם משך הטיפול קצר מהמתוכנן או לחלופין ארוך מהמתוכנן.

טיפולי יישור שיניים במרפאתה של ד"ר תמר פינקלשטיין

יישור שיניים מתאים לכל הגילאים!!

כיום ישנם מגוון רחב של שיטות טיפול מתקדמות וחדישות המתאימות לקהל בוגר שמעוניין לשפר את החיוך מבחינה אסטתית.

הגיל האידאלי לתחילת טיפול של יישור שיניים וגם לשאר הטיפולים האורתודונטים הינו בין גיל 9 ל-13. – לחצו לקבלת מידע נוסף על טיפולי יישור שיניים לילדים.

אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא ההמתנה לנפילתן של כל השיניים (שיני חלב), אי ההמתנה יכולה להיות פקטור משמעותי בהצלחת הטיפול וכן באורכו של הטיפול ולכן רצוי להגיע לבדיקה ראשונית החל מגיל 9.

התשובה היא חד משמעית – כן!!רטנציה או שלב הקיבוע הינו חלק לא פחות חשוב מהטיפול עצמו מכיוון שלשיניים ישנה נטייה לחזור למצבן ההתחלתי ולכן יש לשמור על תוצאות הטיפול על ידי קיבוע. אורתודונט מומחה מתאים את סוג הקיבוע לצרכי המטופל.

יישור שיניים פנימי או כפי שנהוג לכנותו גשר לינגואלי הינה שיטת טיפול שבה הסמכים מודבקים לחלקן הפנימי של השיניים דבר אשר מאפשר יישור שיניים שאינו נראה כלפי חוץ.

מידע נוסף על יישור שיניים לינגואלי

רופא מומחה ליישור שיניים ולסתות הינו רופא בעל רישיון לעסוק בתחום רפואת השיניים אשר למד בתכנית התמחות במוסד שמוכר ע"י המועצה
המדעית של ההסתדרות לרפואת שיניים (הר"ש) וכן עבר בהצלחה יתרה את בחינות ההתמחות של משרד הבריאות.

לכל אורתודונט מומחה ישנה תעודה המעידה על התמחותו מטעם משרד הבריאות או מטעם הר"ש.

ד"ר תמר פינקלשטיין – מומחית ליישור שיניים

שאלה: היי, יש לי רווח בין השיניים הקדמיות, איזה טיפול מומלץ לצמצום רווח בין השיניים? ארז
דוקטור תמר פינקלשטיין עונה: ארז שלום רב, מצב בו קיים רווח בין השיניים הקדמיות הוא שכיח מאוד. מעבר לצורך האסתטי, רווח בין השניים יכול לגרום למגוון הפרעות, כמו הפרעה בדיבור ובלעיסה. בטרם ההחלטה על אופן הטיפול המומלץ, יש לבדוק את מצב השיניים בפה ואת הסיבה לרווח שנוצר.

הסיבות הנפוצות לרווחים בשיניים:

 •  חוסר של שיניים בלסת ופיזור השיניים ברווחים. 
 • שן כלואה שלא בקעה.
 • שיניים קטנות ביחס לגודל הלסת.
 • מחלת חניכיים שגורמת לנסיגת חניכיים, לחשיפת שורש השן וליצירת רווחים בין השיניים.
 • הרגלים ישנים:
  • מציצת אצבע.
  • דיבור תוך כדי דחיפת הלשון החוצה בלחיצה על השיניים.
  • החזקת השפה התחתונה בין השיניים.

אופן הטיפול:

בדרך כלל, הטיפול לסגירת רווחים בשיניים מתבצע על ידי גשר ליישור שיניים. במידה והרווח נוצר עקב הרגלים לא טובים או מחלת חניכיים, יש לטפל בכך על מנת שלאחר הטיפול המצב לא יחזור לקדמותו.

במרפאתנו ניתן לעבור את הטיפול בעזרת יישור שיניים מסורתי, לצד יישור שיניים בשיטות מתקדמות:

· סמכים שקופים – סמכים עשויים חרסינה בגוון השן המודבקים בחזית השיניים.

· גשר פנימי (לינגואלי) – סמכים המודבקים בחלק הפנימי של השן ולא נראים כלפי חוץ.

· יישור שיניים בשיטת Invisalign – פלטות שקופות היושבות על השיניים ומזיזות אותן בהדרגה למקומן הרצוי, ונשלפות בזמן אכילה וצחצוח השיניים.

זמן הטיפול משתנה ממקרה למקרה ולא ניתן לחזות אותו מראש ללא אבחנה של אורתודונט, אך במקרים של סגירת רווחים קטנים עד בינוניים, זמן הטיפול אורך בממוצע כשנה.

שאלה: לא נעים להגיד אבל יש לי שיניים מגעילות. הן לא ישרות, לא סימטרית בכלל ובנוסף לזה יש לי שיניים צהובות . מה הטיפול המוצע? חגית

תשובת דוקטור פינקלשטיין, אורתודנטית: חגית שלום.

במצב אותו את מתארת, ניתן לטפל באמצעות יישור שיניים וכן הלבנת שיניים.

שיניים עקומות מקשות מאוד על שמירת ההגיינה בפה, מה שלא מוסיף להן חן וצובע אותן בצבע צהבהב.

אנו מציעים טיפולים ליישור שיניים במגוון שיטות מתקדמות:

 •  יישור שיניים פנימי (לנגאולי) – גשר המורכב בצד הפנימי של השיניים, כך שהגשר כלל לא נראה כלפי חוץ.
 • סמכים שקופים – יישור שיניים באמצעות סמכים שקופים אשר מיוצרים מחרסינה בצבע השן ולא משנים את צבעם במהלך הטיפול.
 • שיטת Invisalign – יישור שיניים באמצעות סדרת פלטות שקופות אשר בהדרגה מזיזות את השיניים למקומן הרצוי. ביישור שיניים מסוג זה הפלטות מוסרות בשעת אכילה, לכן לא צוברות צבע עקב שתיה ואכילה.

 שיטת הטיפול ומשכו תלויים רבות במצב השיניים ובבריאותן. יישור שיניים אורך בין שנה לשלוש שנים, כשבמקרים בהם מצב השיניים מורכב מאוד, משך הטיפול נוטה לשלוש שנים. במקרים בהן השיניים צפופות, לעיתים יש צורך לעקור שיניים על מנת לאפשר לשיניים הצפופות והבולטות להיכנס פנימה אל קשת השיניים.

במצב של שיניים לא סימטריות גם לאחר טיפול ליישור שיניים (לדוגמא ניבים בולטים או שן אחת ארוכה יותר מהשניה), ישנה אפשרות לשייף את האזורים הבולטים.

בסיום הטיפול, יש צורך בקיבוע כדי לשמור על תוצאות הטיפול.

לאחר יישור השיניים, ניתן לבצע טיפול הלבנת שיניים:

הליך הלבנת השיניים מבוצע על ידי חומרים המונחים על השן ומשחררים חומר כימי החודר אל שכבת השן הפנימית, הדנטין, ומבהיר אותה. עם התבהרות השכבה הפנימית, הצבע המשתקף דרך השכבה החיצונית (האמייל) נראה בהיר ויפה יותר.  ניתן לבצע באמצעות חומר הלבנה בטיפול ביתי האורך בין 7-15 יום, או בטיפול באמצעות לייזר, שהוא טיפול חד פעמי הנמשך כשעה.

לסיכום, יישור שיניים והלבנתן הם המפתח לקבלת שיניים סימטריות, ישרות ולבנות.