ניתוח אורתוגנטי

ניתוח אורתוגנטי הוא ניתוח המשמש לתיקון ליקוי בסגר השיניים ומבוצע על ידי מומחה לכירורגיית פה ולסתות.

למי מיועד הניתוח:

לסובלים מהפרעה תפקודית ואסתטית בלסתות עקב יחס לא נכון בין הלסתות. במקרה בו לא ניתן לתקן את המצב ע"י טיפול אורתודנטי בלבד, מבוצעת פעולה כירורגית שמטרתה לאזן את הלסתות. חוסר איזון גורם להפרעה בדיבור, לעיסה וחיתוך לא נכונים, וכן מראה לא אסתטי. העיוות בלסת העליונה מתבטא במיקום אחורי או קדמי מדי, וחשיפת יתר של השיניים והחניכיים העליונות. בלסת התחתונה יכולים להיות הפרעות כגון עמדה קדמית מדי, בה הסנטר בולט, או אחורית מדי, בה הלסת והשפה התחתונה נעלמות מתחת ללסת העליונה, או סטייה לאחד הצדדים. העיוות בלסתות יכול להופיע בלידה או לאחר מכן – בילדות, הבגרות ואף במהלך החיים.

יישור שיניים בשילוב ניתוח אורתוגנטי:

הטיפול האורתודנטי (יישור שיניים) נמשך מספר חודשים לפני הניתוח וכהכנה אליו. במסגרת הטיפול המקדים, תיתכן אפשרות של עקירת שיני בינה, זאת יחד עם יישור השיניים מטרתם לשנות את מיקום השיניים כך שיתאימו למנח הלסתות הרצוי לאחר הניתוח ויאפשרו את ביצוע הניתוח. הטיפול האורתודנטי נמשך מספר חודשים נוספים לאחר ביצוע הניתוח.

שלב הניתוח:

הניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה. הוא אורך כמספר שעות ותלוי במורכבות המקרה. במהלך הניתוח הלסתות נחתכות ומורכבות מחדש במיקום תקין בעזרת ברגים או פלטות. חתכי הניתוח מבוצעים בדרך כלל בתוך חלל הפה על מנת למנוע צלקות חיצוניות.

לאחר הניתוח:

לאחר הניתוח ישנו צורך באישפוז של מספר ימים בבית החולים. המטופל יקבל הנחיות תזונה מתאימות והוראות לפעילות לאחר הניתוח. יתכן אובדן תחושה באזור הניתוח ולרוב יהיה שיפור תוך זמן קצר.

המשך הטיפול לאחר הניתוח:

לאחר ההחלמה מהניתוח יתבצע המשך הטיפול האורתודנטי, בדרך כלל למשך זמן של עוד 6 חודשים, בעבור התאמה סופית.

ייעוץ מומחה וקביעת תור:

כל הטיפולים: