שיטות ודרכים להתמודדות עם פחד מטיפולי שיניים

אין זה סוד שחלק רחב מהציבור מפחד מרופא השיניים. פחד זה מונע אנשים לטפל בשיניים שלהם, ועל כן, אלו שכבר כן אוזרים אומץ ומגיעים לבדיקה, מוצאים שיש צורך בטיפול יותר רציני שגם עולה יותר וגם מפחיד יותר. על כן יש למוסס את תחושת הפחד מרופא השיניים, אם לטובת הכיס ואם לטובת המצב הנפשי של המטופל. כיצד זה אפשרי? ובכן עבור מטרה זו יש מספר אופציות כאשר חלקן דורשות התערבות של חומרים נוספים וחלקן קשורות לגישה.

עניין של גישה

קודם כל ולפני הכול אין לחזור לרופא ממנו יש חוויות שליליות. יש ללכת לרופא שקיבלתם עליו המלצות חמות ובמקביל אל רופא שהוא בעלי יחסי אנוש טובים, מכיל, אכפתי ורגיש. כלומר כזה שלא יעביר ביקורת על החשש שלכם, ושיסביר את המהלכים השונים בשפה מובנת. באופן שכזה ניתן להיות יותר רגועים והכי חשוב שולטים בסיטואציה. הרבה אנשים ימצאו שהסבר בגובה העיניים של הליך הטיפול, עשוי לבאר את המצב, ולספק להם תחושת שליטה אשר תמוסס את פחד. עם זאת ישנם אנשים שנמצאים בקצה השני של הסקאלה. עבור אותם אנשים כמה שפחות מידע, יעשה להם יותר טוב, ועל כן עוד בשיחת תיאום הציפיות שלפני הטיפול, יש לבקש ליידע כמה שפחות.

מצחיק לפחד מהרופא שיניים

אנשים שמפחדים מטיפול של רופא שיניים אינם יכולים אפילו לתאר את הרעיון שהטיפול יכול להיות משעשע. לאחר שמנסים גז צחוק, ניתן להבין שגם אם לא מדובר על צחוק מתגלגל, עדיין כן מדובר על רוגע ושלווה שניתן לחוש במהלך הטיפול. גז הצחוק גורם לתחושת רגיעה, והוא אינו מרדים, כך שיש תקשורת בין המטופל לרופא. בנוסף אין לחשוש מהתמכרות ומדובר על שיטה מוכרת ובטוחה.

שיטות נוספות ליישור שיניים

עוד שיטות שקשורות לרגיעה בעת טיפול שיניים, מציעות היפנוזה, סדציה והרדמה כללית. מדובר על שלוש שיטות שכול מטרתן היא להוציא את המטופל מהחרדה, לגרום לו לעבור את הטיפול מבלי שיהיה מודע. השיטות מופיעות בהדרגה, מהשיטה היותר קלילה אל השיטה היותר קיצונית, כך שכול מטופל יכול לבחון את עצמו ולהחליט באיזו רמה של חרדה הוא נמצא ואיזו שיטה לפי דעתו עשויה להרגיע אותו.

יישור שיניים לילדים

לעיתים גם אם מדובר על אדם מאוד חרד, הוא עשוי למצוא שגם השיטה היותר קלילה כגון גז צחוק עשויה לעשות את העבודה, ועל כן הרבה פעמים מומלץ לבדוק אופציה זו לפני תחילת ההליך באמצעות רופא ילדים. בנוסף כאשר מדובר על הורים וילדים, יש להקפיד שגם אם ההורה חושש מרופא שיניים, עליו להסתיר זאת מילדיו וזאת על מנת להימנע מסיטואציה בה הוא גורם לילד שלא פחד עד היום מהרופא, פתאום כן לפחד. עוד טיפ שעוזר לילד להתמודד עם רופא שיניים זה פשוט מתנה סמלית לאחר הטיפול. מתנה זו משמשת כחיזוק חיובי ופועלת היטב לאורך השנים.

המאמר נכתב על ידי ד"ר תמר פינקלשטיין – מרפאת יישור שיניים

שתפו את הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

עדכון על פעילות המרפאה בעידן קורונה