מה גורם לכאבי שיניים?

כאבי שיניים זה בהחלט לא כאב נעים. בכדי להבין ממה נגרם הכאב כדאי להכיר את השיניים שלנו וממה הן עשויות. בפה של מבוגר יש- 32 שיניים, בפה של ילד יש- 20 שיניים חלביות. מערכת השיניים בנויה מ: שיניים חותכות, ניבים, מלתעות וטוחנות כשלכל שן יש תפקיד אחר בלעיסה ובאכילה.

השיניים שלנו דורשות טיפול יומיומי כדי לשמור על ההיגיינה שלהם ועל הבריאות שלהן. חלק מהטיפול הוא צחצוח שיניים נכון, ניקוי בעזרת חוט דנטלי וביקור אחת לחצי שנה אצל שיננית, אלו ימנעו לרוב בעיות והחמרה בשיניים.

מבנה השן      

שן היא למעשה עצם שנמצאת בתוך הפה. היא מתחילה להיבנות עוד בעובר בבטן אמו, לאחר מכן השיניים יבקעו ויצמחו שיניים חלביות ולאחר כמה שנים יתחלפו לשיניים הקבועות. השן מורכבת משלושה חלקים, הכותרת שהיא הזגוגית של השן, החלק החשוף. הצוואר ושורש השן שנמצא בתוך הלסת. החלק הפנימי של השיניים נקרא 'מוך השן', הוא מורכב מכלי דם ועצבים. מוך השן הוא האחראי לתחושות שאנחנו מרגישים מהשיניים, בין אם זה כאב או בעת אכילה. את מוך השן מקיף ה- 'דנטין' שהוא מעין שכבת "מלט". האמייל מקיף את כל הכותרת של השן ומספק לה את הפיגמנט ואת החוזק. צורת השיניים והסדר שלהן מועבר אלינו בתורשה.

מאין מגיע כאב השיניים?   

 פגיעה בחלקים שונים של השן תגרום ישר לכאב בשן בכל מיני דרגות. הכאב עלול לנבוע מעששת, חורים, מחלות חניכיים, צמיחה או עקירה של שן, חשיפה של השורש ועוד. הכאב יכול להתבטא בקור (מים קרים) זה קורה במצב ששורשי השן חשופים ויש נסיגה של החניכיים. אך הוא יכול גם לבוא לידי ביטוי בכאב חזק מאוד, אז סביר יותר שהפגיעה היא במוך השן. פגיעה בעצב השן יכולה לגרום לכאב בלתי נסבל שיידרש לו טיפול בהול. הדלקת יכולה גם להתפשט לכיוון הפנים ולנפח אותם ואף לגרום לחום. אז כבר צריך לטפל באמצעות אנטיביוטיקה שמורידה את הדלקת ורק אחר כך ניתן לטפל במקור הבעיה. דלקת באזור השן יכולה לגרום לכאב עמום ומציק, אך כאבים מסוימים יכולים לנבוע מטיפול בשן כמו עקירה, או טיפול שורש, אלה יחלפו תוך מספר ימים. מכה או סוג של טראומה לשן, גם יכולה לגרום לכאב שמצריך רופא וטיפול משחזר. מומלץ לגשת לטיפול כבר בתסמין הראשון על מנת שהמצב לא ידרדר ויתפתח לבעיה יותר קשה ואפילו לעקירה ואיבוד שן.

מה גורם לכאבי שיניים?

 אחד הגורמים שמובילים למצב של כאבי שיניים היא החומציות שיש בפה לאחר אכילה של מזון. החומציות מסוגלת לפרק את הזגוגית של השן ולהחליש אותה עד שהיא יוצרת חורים ועששת. גם אכילה של מזונות מתוקים יכולה להחריף את הבעיה. לכן הבעיות השכיחות הן עששת וחורים. חורים גם נגרמים מזיהומים ודלקות באזור הפנימי של השן.

שתפו את הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

עדכון על פעילות המרפאה בעידן קורונה