כירורגיית פה ולסת בישראל

ד"ר תמר פינקלשטיין אורטודנטית מומחית ליישור שיניים

כירורגיית פה ולסת קיבלה הכרה בינלאומית כמומחיות כירורגית – מקצוע העוסק באזור הצוואר, הפנים והראש במטרה לטפל בפגמים גנטיים המופיעים ברקמות הקשות והרכות של הפה, הלסתות והפנים. בישראל יש מגמה תומכת של לא מעט רופאי שיניים כללים בהתאם להלך הרוח המקובל ברוב המדינות מרחבי העולם בינהן: ארצות הברית וקנדה, אוסטרליה וכן גם בישראל המכירים במומחיות כחלק ממקצוע רפואת השיניים מנגד מדינות אירופאיות מאמצות את המומחיות הרפואית.

בין ניתוחים פלסטיים לטיפולים כירורגים  

לכן, אפשר לראות בחלק מהעולם שמומחה לכירורגית פה ולסתות הוא רופא שיניים, בחלק אחר הוא רופא כללי ובעיקר ברוב מדינות האיחוד האירופי הוא גם רופא וגם רופא שיניים. תופעה הולכת וגדלה במקרים בהם מפראת שיניים המספקת טיפולי שיניים כירורגים המבוצעים על ידי כירורג פה ולסת (ניתוחים כירורגים) כראוי ומנגד רופאי שיניים כללים מבצעים טיפולים אסתטיים והכל בשם הקשר האסתטי בין שני התחומים פה ולסתות והניתוחים הפלסטיים. יש מרפאות שיניים שאת הטיפולים ולפעמים ניתוחים פלסטיים שגרתיים מבצע כירורג פלסטי אך במרבית מרפאות השיניים את הטיפולים האסטתים מבצעים דווקא רופאי השיניים.

'עשה ואל תעשה' אצל כירורג פה ולסתות – מנתח פלסטי

קשר הדוק מתקיים בין עולם הכירורגיה פה ולסת לעולם האסתטיקה ולמנתחים פלסטיים בפרט. אידיאל היופי לעיתים פוגם בשיקול הדעת של המטופל שנכנס אל תוך כדור שלג המתאר שרשרת של נקודות ציון בחיי הפציינט מהדימוי החברתי בתור ילד ועד לחייו הבוגרים – אידיאל היופי החל ללוות אותנו בתדירות גבוה והגיע לפיק של השיא שלו בשלהי שנות ה90 האשמה בעלייה החדה דווקא בשליח, בהפצה שעברה לתקשורת ההמונים על ידי המדיה הישנה בתפוצה רבה של והצגת מודל בובת הברבי כאידאל היופי לאיך צריך להיראות. זה תלוי באג'נדה של הרופא המבצע ניתוחים פלסטיים ובכירורג פה ולסתות המבצע ניתוחים כירורגים – האם לטפל באנשים שרוצים להיות יותר יפים ממה שהם או האנשים השקופים, להם אין הרבה תמונות של עצמם בגלל ביישנות מה שגורם להם להתנתק מאירועיים חברתיים אנשים הסובלים מדפומציות אמיתיות. אלו שבאמת צריכים קצת עזרה.

איך מודדים דפורמציה?

תוך התבוננות מהירה ניתן בעין יבשה ולא מקצועית להבחין בא־סימטריה או חוסר פרופורציה שבולט בחלקים מסויימים של הפנים. לסת בולטת? אולי שקוע?, לרוב מדובר על היחס בין השליש המרכזי לתחתון של הפנים, סנטר שנוטה לצד. האבסורד הוא שההשלכות הרבה יותר החמורות מצד הפציינט מגיעות דווקא מהעניין האסתטי בלבד. האנשים האלה לא יכולים לנגוס וללעוס כמו שצריך, הם יורקים כשהם מדברים, הם מדברים בצורה לא ברורה. המסקנה יכולה להרחיק לכת כמובן, שיש להם המון הפרעות פסיכו־סוציאליות קשות. זה באמת משפיע על התדמית שלהם. לא רק היכולת לנגוס וללעוס כמו בנדאם רגיל, או רק היריקות תוך כדי דיבור לא ברור אלא בעיקר העניין החיצוני פוגע קשות בתדמית ומייצר הפרעות פסיכו-סוציאליות.

בחזרה לשליח, כלב השמירה שלנו – הדימוי התקשורתי לאיש הרע בעל הלסת העקומה לא משאיר מקום של ספק לנהירה הגדולה שיש ללקוחות לעשות את שינויים הנדרשים ובמקרים האסתטיים הפציינט רואה לנכון לגשת למנתח פלסטי.

שתפו את הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

עדכון על פעילות המרפאה בעידן קורונה