יישור שיניים

יישור שיניים הינו תחום נפרד מתוך רפואת השיניים שבא לתת מענה לבעיות אסתטיות ותפקודיות של מערכת הלעיסה.

מומחה ליישור שיניים ולסתות מטפל בבעיות הנובעות ממיקום וגודל השיניים וכן באי התאמה בין הלסתות. מומחה ליישור הינו רופא שיניים שבנוסף ללימודי רפואת השיניים, עבר התמחות ספציפית באורתודונטיה. משך ההתמחות הינו כארבע שנים ובסיומה עבר המומחה את בחינות ההתמחות של משרד הבריאות. לכל מומחה ישנו מספר רישיון מומחה המנופק על ידי משרד הבריאות.

טיפול אורתודונטי מתאים לכל גיל!

במסגרת טיפול מקדים אצל ילדים צעירים, בדיקה ראשונה אצל אורתודנט מומלצת כבר בגיל 7-8 וזאת על מנת לשלול בעיות היכולות להופיע כבר בשלב זה ואשר טיפול מוקדם בהן ימנע החמרה של הבעיה בעתיד. לרוב, ההמלצה תהיה להמתין לשלב בו רוב השיניים הנשירות התחלפו, אך קיימות מספר אינדיקציות המחייבות התערבות מוקדמת. הבעיה הנפוצה ביותר בגיל צעיר זה הינה חוסר התאמה ברוחב הלסת העליונה ביחס ללסת התחתונה הגורמת לסטיית הלסת התחתונה. הטיפול המוקדם יכלול שימוש מכשיר נשלף או קבוע שמטרתו להרחיב את הלסת העליונה וליצור איזון בין הלסתות. בעיות נוספות המטופלות בגיל צעיר הינן בליטה חמורה של השיניים העליונות, מנח הגורר קושי בסגירת השפתיים וסיכון לשיניים הקדמיות, סגר צלבי באזור השיניים הקדמיות- מצב בו שן תחתונה נמצאת קדמית לשן עליונה, דבר העלול לגרור בעיית חניכיים ועידוד גדילה לא תקינה של הלסת התחתונה, צפיפות רבה או מצב של שיניים כלואות שאינן בוקעות בזמן.

טיפול אורתודונטי נפוץ ביותר בקרב בני נוער בשלב בו רב השיניים הנשירות התחלפו. יש להדגיש שמומלץ כאמור להיבדק לפני תחלופת כל השיניים שכן ניתן לנצל את תהליך התחלופה עצמו לפתרון חלק מהבעיה. ביישור שיניים אצל בני הנוער, המכשור הנפוץ הינו סמכים חיצוניים (מתכתיים או שקופים) וכן שימוש במכשור הנועד לשפר את היחס בין הלסתות במקרה הצורך (רסן פנימי- Motion). בגיל ההתבגרות אנו נמצאים בפרק זמן ייחודי בו ניתן לנסות לשנות את דפוס הגדילה של המתרפא. כך, מתרפא שמגיע עם לסת תחתונה אחורית ופער גדול בין שיניים עליונות ותחתונות, יוכל ליהנות ממכשור הנועד להקטין את הפער בין הלסתות. אצל מבוגרים שסיימו את תהליך הגדילה, הדרך היחידה לצמצם פער בין הלסתות הינה על ידי ניתוח של הלסתות ומכאן החשיבות להגיע לטיפול לפני שיא הגדילה.

בשנים האחרונות עולה מספר המבוגרים המגיעים לטיפול אורתודונטי. הסיבות ליישור שיניים אצל מבוגרים הינן אסתטיות ברובן אך גם כטיפול מקדים לשיקום ולצורך שיפור היגיינת הפה והשיניים.

קיימות היום שיטות חדשניות ליישור שיניים המאפשרות יישור שיניים שאיננו נראה המאפשר המשך שגרת החיים "מבלי שכולם ידעו".

שיטות חדשות אלה מבוססות על טכנולוגיות מתקדמות המשלבות תוכנות תלת מימד והמאפשרות ייצור מכשיר המותאם אישית למטופל ספציפי. בין השיטות ניתן למצוא את אינקוגניטו בה משתמשים בסמכים פנימיים המודבקים על גבי הצד הפנימי של השיניים וכן את אינויזליין הכוללת שימוש בפלטות שקופות נשלפות.

הטיפול האורתודונטי מתחיל תמיד בבדיקת ייעוץ בה המומחה בודק את המתרפא ומפנה לתיק צילומים הכולל צילומי פנים ושיניים. לאחר מכן עובר המטופל סריקה תלת מימדית של הפה ויחד עם הצילומים וממצאי הבדיקה ניתנות למתרפא חלופות הטיפול השונות. לאחר החלטה לגבי תכנית הטיפול הנבחרת נקבע תור למסירת המכשיר ותחילת הטיפול. משך טיפול ממוצע הינו שנתיים אך ישנם מקרים המסתיימים לאחר פרק זמן קצר בהרבה וישנם מקרים מסובכים שעלולים להמשך זמן רב יותר. תדירות הביקורים אצל האורתודנט הינה בין 4-6 שבועות עד לסיומו המוצלח של הטיפול.

הצלחת הטיפול האורתודונטי תלויה בגורמים רבים. חומרת הבעיה ההתחלתית, שיתוף פעולה של המתרפא והקפדה על ההנחיות בשימוש במכשור, הגעה קפדנית לתורים וכמובן שמירה על היגיינה ללא רבב. כל אלה יבטיחו תוצאות מקסימליות.

לאחר סיום הטיפול מתחיל שלב הרטנציה או השמירה על התוצאה.

יש להדגיש שמנח השיניים כמו כל דבר אחר בגופינו (עור, שיער, עצמות וכו'), איננו יציב!  

אם רוצים לשמר את תוצאת הטיפול האורתודונטי יש להשתמש בקיבועים קבועים ובפלטה לשימוש בלילה. האחריות על שימור התוצאה הינה של המטופל! ככל שיקפיד על ההוראות ויאריך את השימוש בפלטות, כך יאריך את שימור התוצאה אליה הגענו בסיומו של הטיפול.

חיוך הינו קו עקום שמיישר הכל  🙂

ייעוץ מומחה וקביעת תור:

כל הטיפולים: