קלינאית תקשורת

כאשר מגיע אלי מטופל בפעם הראשונה לבדיקה אורתודונטית, אחד הדברים החשובים לבדיקתי הינו היחס בין השיניים העליונות לשיניים התחתונות.

במצב תקין, אמור להתקיים מגע בין הכל שיניים העליונות והתחתונות.

לעיתים אנו רואים, בעיקר באזור השיניים הקדמיות, שישנו רווח מסוים בין השיניים בשתי הלסתות.

הרווח נובע מגורם מסוים שנמצא באופן לא תקין בין הלסתות. מציצת אצבע היא הרגל שבעתיו השיניים לא יכולות לבקוע עד למגעים עם השיניים הנגדיות ולכן נוצר רווח. ברגע שההרגל ייפסק והגורם המפריע יוסר, השיניים בעצמן ישפרו את עמדתן וישאפו לחזור למגע.

דחיקת לשון

הרגל מזיק נוסף הינו דחיקת לשון. זוהי תופעה נפוצה באוכלוסייה  המתבטאת במצב בו הלשון יוצרת מגע עם השיניים הקדמיות או בין השיניים העליונות לתחתונות במצב מנוחה, בליעה ו/ או הגייה (בהגאים המכתשיים ת,ד,נ, ו/או ההגאים ס,ז,צ,ש).

ישנם גורמים רבים לדחיקת לשון למשל,  מציצת מוצץ או אצבע לאחר גיל 4 , אלרגיות או קשיי נשימה  המעודדים נשימת פה, חולשה של שרירי הלשון ו/או השפתיים ועוד. 

לדחיקת לשון השפעה על מבנה הלסת והשיניים בפה. דחיקת הלשון מפרה את שיווי המשקל בין הכוחות המופעלים  בפה ועלולה לגרום לליקוי במבנה הלסת והשיניים. בנוסף, דחיקת לשון מזיקה לשיניים שכן מלבד הבעיה האסתטית הנגרמת מדחיפת השיניים קדימה, הכוח המופעל על השיניים ע"י הלשון עלול לגרום להתקצרות שורשי השיניים ולהיחלשותן.

תפקיד קלינאית התקשורת בטיפול יישור שיניים

תפקיד קלינאי התקשורת הוא לאבחן ולטפל בדחיקת הלשון לפני או במקביל לטיפול אורתודנטי.  שכן טיפול אורתודנטי יתקן את מבנה השיניים. אך אם הלשון ממשיכה לדחוף את השיניים או אינה נמצאת במנח עליון התומך בלסת העליונה, עם הזמן, המצב עלול לחזור לקדמותו.

קלינאית התקשורת תסייע למטופל ללמוד  את מנח הלשון הנכון במצבים השונים ולהביא את המטופל 'לאמץ' הרגל חדש אשר ישמר את שיווי משקל בין יחסי הכוחות המופעלים בפה. חשוב לציין, כי בכדי לסגל הרגל חדש  יש צורך בתרגול יומיומי לאורך זמן. 

כאמור,  נשימת פה הינה גורם לדחיקת לשון שכן בכדי לאפשר מעבר אויר דרך הפה הלשון מסגלת מנח רפוי ותחתון והשפתיים נשארות פתוחות לאורך זמן. במקרים בהם נשימת פה הינה תוצאה של חסימה של דרכי האויר העליונות המונעות יכולת נשימה מהאף.  יש קודם לפתור את בעיית הנשימה ע"י רופא אף אוזן וגרון. 

קלינאית התקשורת תטפל בדחיקת הלשון, בחיזוק השפתיים וסגירתן כך שהמטופל יסגל נשימת אף הבריאה יותר לגוף.

במרפאתנו תוכלו למצוא את קלינאית התקשורת שלנו, שירה אברמסון, שעובדת בתיאום ובמקביל לתוכנית הטיפול האורתודונטית על מנת להגיע לתוצאות אידיאליות שיישמרו לטווח ארוך

שיתוף הפעולה בין המטופל, הקלינאית והאורתודנט יביא לתוצאה הרצויה 😊

לקביעת תור, ניתן להתקשר לשירה אברמסון ישירות בטלפון 050-6906049

טיפול קלינאית תקשורת
טיפול קלינאית תקשורת

להתייעצות ולקביעת תור​

כל הטיפולים: